تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

كوروش واولين بيانيه حقوق بشر

   

  كوروش وبيانيه حقوق بشر

   

   

  اگر فتح بابل را توسط كوروش كبير در سال 538 ق.م. يكي از مهمترين شاهكارهاي جنگي آن روزگار بدانيم ، بي شك بيانيه بنيانگذار فرمانروايي ايران ، محصول نبوغ فكري و عظمت روحي ملتي است كه توسط كوروش پارسي صادر شده است . كوروش پيش از فتح بابل با دولت ثروتمند و معروف ليدي به جنگ برخاست . دولت ليدي با اينكه دو متحد بزرگ خود يعني مصر و بابل را به ياري فرا خوانده بود اما به زودي مغلوب و شهر سارد پايتخت آن كشور توسط سپاهيان كوروش گشوده شد  و گنجهاي آن به دست ايرانيان افتاد . " كرزوس " فرمانرواي ليدي به فرمان كوروش از آتش نجات يافت و از مشاوران وي شد .

  به هر صورت كوروش پس از  پيروزي و به دست آوردن قدرت كامل در بابل دستور داد بيانيه اي را منتشر كنند اين بيانيه به استوانه كوروش معروف است . زيرا بر روي استوانه اي از گل نيم پخته منقوش است و قطعاً در محل خاصي نصب شده بوده كه به مرور در زير خاك پنهان شده است. منشور كوروش در سال 1878 ميلادي در ويرانه هاي بابل در ضمن كاوش به دست آمده كه مشخص مي كند كوروش با اين عمل خواسته توجه جهانيان متمدن آن روز را به حقوق بشريت و آزاديهايي كه در طبيعت خلقت انساني است و در طول زندگي وي بايد وجود داشته باشد، جلب كند. اين متن كه به زبان بابلي و خط ميخي است ، اكنون در موزه بريتانيا قرار دارد و توسط خاورشناسان و زبان شناسان مورد بررسي و ترجمه‌ بسيار قرار گرفته است.در كل بيانيه  كوروش سندي از جنبه هاي بسيار قوي انساني و حقوقي است. در حقيقت اعلاميهاي است كه سرداري قوي و انسان دوست براي آزادي بشريت از اسارت صادر كرده است. كوروش در اعلاميه  خود مطالبي را عنوان ميكند كه باتوجه به اوضاع و احوال زمانه  خود بي سابقه است و در مقايسه با اعلاميه حقوق بشر مصوب دسامبر سال 1948 ميلادي در اين قسمت آزادي هايي را تامين و حقوقي را به مردم اعطا كرده است . اين مسئله مطابق است با ماده 1 اعلاميه كه برابري مردم را از لحاظ آزادي و حقوق بيان ميكند. تعميم عدل و داد ، ترك جنگ ، معافيت از ويراني درباره  بابل ، آزادي اسراي يهودي و ديگر زندانيان و به زنجير كشيدگان كه با ماده  1 تا 7  اعلاميه ميتواند مورد تطبيق قرارگيرد.  كوروش باصدور اين اعلاميه نه تنها اسراي يهود را آزاد كرد ، بلكه همه  مغلوبان را از عدل و داد خود بهره مند ساخت و افراد را در برابر قانون ، حكومت و قدرت خود مساوي دانست . در حقيقت اين حقوق را براي ملل مختلف آن روزگار به رسميت شناخته و تضمين كرده است . آزادي اسراي يهودي را مي توان با ماده  13 اعلاميه حقوق بشر منطبق كرد كه مي گويد: ً هركس حق دارد كه در داخل هر كشوري آزادانه عبور و مرور كند و محل اقامت خود را انتخاب نمايد ً  و همچنين : ً هركس حق دارد هر كشوري از جمله كشور خود را ترك كند يا به كشور خود بازگردد.ً  به همين صورت بودكه كوروش دستور داده است 42300 يهودي را به سلامت به كشور خودشان بازگردانند و همين يهوديان بودند كه آزادي آن ها در كتاب عهد عتيق منعكس شده است.

  تاجايي كه مي افزايد: ً همه آنان را دوباره در جايي آرام جاي دادم ... اردكان و كبوتران ... من كوشيدم زيستگاهشان را پايدار كنم ... ً  ( 6 سطر از استوانه ريخته است و خوانا نيست ... ) شايد بتوان حدس زد كه منظور وي از اردكان و كبوتران تامين آزادي براي افراد ضعيف است.  اين مطلب يادآور حقوق و آزادي هاي بسياري است كه كوروش براي جهان متمدن آن روزگار تامين كرده است و قسمت هايي از مفاد 23 ، 24 ، 25 ، 27 ، 28 اعلاميه امروزي را شامل مي شود. زيرا برانداختن بيگاري و اجبار به پرداخت مزد كارگران ، در حقيقت تامين حقوق ، زندگاني ، دادن حق استراحت و تفريح به آنان است كه تامين رفاه و خدمات اجتماعي را نيز در پي خواهد داشت. ساختن معابد و بازگردانيدن خدايان به محلهاي اصلي خود علاوه بر تامين آزادي مذهبي و حق اظهار عقيده ، تمتع از فنون ، هنرها ، آداب و رسوم ، برقراري نظم ، رعايت ضوابط و عادات مرسوم زمان را نيز شامل مي شود. روشن است كه در دنياي آن روزگار اين اعلاميه حاكي از تامين رفاه و آزادگي براي جهان تحت نفوذ فرمانروايي كوروش است. و در اين زمان است كه امتياز بزرگ اقدامات كوروش بيشتر پي خواهيم برد. به هرحال يك تفاوت بارز بين نخستين اعلاميه  حقوق بشر صادره از طرف كوروش كبير در 2500 سال پيش با اعلاميه حقوق بشرامروز اين است كه با توجه به تمام ادعاهاي دولت ها و حكومت هاي مترقي جهان آزاد ؛ ضمانت اجرائي براي تامين آزاديهاي مندرج در آن ها وجود ندارد و هنوز استثمار انسان  از  انسان در بسياري  از نقاط امري عادي تلقي مي شود.

   

  www.tandismehr.ir

  شرکت تندیس مهر باستان

  / تندیس و پیکره / تندیس ومولاژ / مجسمه و حجم سازی/ دروازه ملل / ستون و سرستون/ مبلمان /

  /تندیس مشاهیر/ کتیبه / دکوراسیون / غرفه های نمایشگاهی/

  / فایبرگلاس / چوب / رزین / پلیستر/ سنگ /  شبه سنگ /

   


  این مطلب تا کنون 44 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : كوروش ,حقوق ,آزادي ,تامين ,اعلاميه ,بابل ,اعلاميه حقوق ,براي جهان ,تامين رفاه ,تامين آزادي ,آزادي اسراي ,آزادي اسراي يهودي ,
  كوروش واولين بيانيه حقوق بشر

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر